Меню Закрити

Блог

Огляд ВВС – 50 речей, що сформували сучасну економіку “Як кондиціонування змінило світ”

Огляд ВВС  - 50 речей, що сформували сучасну економіку "Як кондиціонування змінило світ"

Всесвітня служба ВВС, 50 речей, що сформували сучасну економіку. Джерело http://www.bbc.com/news/business-39735802

Уявіть, що ми могли б керувати погодою. Натиснувши кнопку, зробити тепліше або холодніше, збільшити-зменьшити вологість або відрегулювати сухий клімат.

Наслідки були б величезні. Не було б більше посухи або повеней, не було б жари або обледенінь. Пустелі стали б  зеленими. Посіви ніколи не пропали б.

Фактично, ідея зміни клімату давно викликала божевільні пропозиції, такі як розпорошення сірчаної кислоти в верхні шари атмосфери, або викид негашеного вапна в океани.

Розуми людства, однак, досі не можуть керувати погодою. Принаймі, ззовні… Починаючи з винаходу кондиціонування повітря, ми змогли контролювати погоду всередині, і це мало деякі далекосяжні і несподівані наслідки.

Огляд ВВС  - 50 речей, що сформували сучасну економіку "Як кондиціонування змінило світ"

З тієї пори, як наші пращури оволоділи вогнем, людство змогло зігрітися. Охолодження ж завжди було складнішою проблемою.

Ексцентричний римський імператор Елагабулус посилав рабів зносити сніг з гір і кидати його в сад, де легкий вітер мав би розносити холодне повітря. Масштаб цього рішення зрозумілий. Проте, в 19 столітті бостонському підприємцю Фредеріку Тюдору прийшло на думку та неймовірно пощастило зробити щось подібне. Проте в м’якому кліматі Великої Британії таке рішення викликало паніку.

Огляд ВВС  - 50 речей, що сформували сучасну економіку "Як кондиціонування змінило світ"

Вирішення проблеми вологості

Фактично, кондиціонування повітря почалося в 1902 році, але воно не мало нічого спільного з забезпеченням комфортом людей. Нью-йоркська компанія з виготовлення літографічних і друкованих видань Sackett & Wilhelms спантеличилася у зв’язку з різною вологістю при спробі друку в кольорі.

Огляд ВВС  - 50 речей, що сформували сучасну економіку "Як кондиціонування змінило світ"

Один і той самий папір потрібно було друкувати чотири рази в чотирьох кольорах, і, якщо вологість змінювалася між тиражами, папір злегка розширювався або скорочувався. Та навіть зміщення на міліметр виглядало жахливо.

Друкарі попросили опалювальну компанію Buffalo Forge розробити систему контролю вологості. А молодий інженер на ім’я Вілліс Карйер зрозумів, що циркулююче повітря над котушками, охолодженими стисненим аміаком, підтримувало вологість на постійніх 55%.

Це вирішило проблему, від чого друкарі були в захваті.

Більше переваг

Buffalo Forge незабаром стали продавати винахід Вілліса Керйера всюди, де проблема вологості була важливою. Наприклад для млинів, чи корпорації Gillette, де зайва вологість призводила до іржавості лез бритв.

Однак, ці ранні промислові клієнти не сильно піклувалися про те більш комфортну температуру для своїх працівників – це була побічна перевага.

Але до 1906 року Карйер вивчив можливість застосування потенціалу «комфорту» в громадських будівлях, таких як театри.

Це був доречний вибір. Історично, театри часто зачиняються на літо – нема вікон, людські тіла, електричне освітлення, спалахи. Новозеландська крига була популярна недовго.

Літом 1880 року в театрі Медісон-Сквер (Нью-Йорк) використовувались чотири тонни криги  на день – восьмифунтовий вентилятор продував повітря над кригою і виводив по каналам до аудиторії.

Огляд ВВС  - 50 речей, що сформували сучасну економіку "Як кондиціонування змінило світ"

На жаль, як побічний ефект, прохолодне, але також вологе повітря з підвищенням забруднення в озерах Нової Англії, іноді давало неприємні запахи.

“Виробник погоди” Вілліса Карйера був більш практичний. Спочатку широка аудиторія випробовувала його кондиціонер у пересувних кінотеатрах 1920-х років, і цей комфорт швидко став такими ж популярними як і фільми.

Трансформація технології

Багаторічна голлівудська традиція виходу літніх блокбастерів відстежується безпосередньо від винаходу  Карйера так само, як і розвиток торгових центрів.

Але кондиціонування стало більше, ніж просто зручністю. Це перетворююча технологія, яка вплинула на те, де і як ми живемо.

Комп’ютери не працюють, якщо вони стають надто гарячими або вологими, тому кондиціонування повітря дозволяє серверним підключати користувачів до Інтернету. Крім того, якщо б підприємства  не змогли б контролювати якість повітря, ми б довго намагалися виробити кремнієві мікросхеми взагалі.

Кондиціонер, крім того, змінив архітектуру.

Історично склалося, що прохолодна будівля в жаркому кліматі була з товстими стінами, високими стелями, балконами, а внутрішні двори та вікна були відвернуті від сонця.

Огляд ВВС  - 50 речей, що сформували сучасну економіку "Як кондиціонування змінило світ"

“Затишний” будинок, популярний на півдні Америки, був розділений навпіл критими та відкритими коридорами, щоб пропускати вітер. Без кондиціонування повітря хмарочоси з скляними фасадами не змогли б існувати.

Кондиціонер змінив демографічну ситуацію. Важко уявити ріст таких міст, як Дубай або Сінгапур без нього.

Оскільки житлові квартали швидко розросталися в Америці у другій половині 20-го століття, населення “сонячного пояса” від Флориди до Каліфорнії зросло з 28% американців до 40%. Пенсіонери рухалися з півночі на південь, змінюючи політичний баланс регіону. С.Джонсон, зокрема, стверджував, що Рональда Рейгана вибрав саме кондиціонер.

З тих пір країни, що розвиваються, швидко наздогнали США – найближчим часом Китай стане світовим лідером з використання кондиціонерів. Частка будинків з кондиціонерами в китайських містах виросла з 1/10 до більш ніж 2/3 всього за 10 років.

У країнах, таких як Індія, Бразилія та Індонезія, ринок кондиціонерів розширюється з двозначними показниками.

І є ще багато можливостей для зростання: 11 з 30 найбільших міст світу знаходяться в тропіках.

Огляд ВВС  - 50 речей, що сформували сучасну економіку "Як кондиціонування змінило світ"

Бум кондиціонування це хороша новина з багатьох причин

Дослідження показують, що кондиціонування знижує смертність під час спеки. Жара робить в’язнів примхливішими -в той час як кондиціонування оправдує себе, зменшуючи драки та бої. Коли температура перевищує 21 ° C або 22 ° C в залі іспитів, студенти показують гірші результати в тестах з математики. У офісах кондиціонування повітря робить нас більш продуктивними: за даними одного з досліджень – машиністи державного уряду США працюють на 24% ефективніше. Економісти підтвердили взаємозв’язок між продуктивністю та збереженням прохолоди.

Незручна правда

Вільям Нордхаус поділив світ на клітини – по лініям широти і довготи, і склав по кожному клімату залежність продуктивності населення. Чим гарячіша середня температура, за його словами, тим менш продуктивними є люди.
За словами Джефрі Хіла та Цізунга Парка, більш жаркий середній рік погано впливає на продуктивність в жарких країнах, але має гарний вплив в холодних. Вони прийшли до висновку, що середня температура продуктивної роботи людини складає від 18С до 22С.

Але є незручна правда: ви робите клімат прохолодним всередині, зробивши його тепліше назовні. Дослідження в Феніксі (штат Арізона) виявили, що гаряче повітря, що викачується з кондиціонерів, збільшує температуру вночі у місті на 2 градуси. Відповідно, це робить роботу кондиціонерів ще важчою, і робить температуру довкола ще гарячішою.

Є ще електрика, яка підтримує кондиціонування повітря і яка часто виробляється шляхом спалювання газу або вугілля, тоді як сама технологія кондиціонування стає все чистішою і зеленішою. Попит зростає так швидко, що навіть якщо оптимісти мають рацію щодо можливого підвищення ефективності, до 2050 року відбудеться восьмикратне збільшення споживання енергії. Це тривожна новина з точки зору зміни клімату.

Отож, коли ж ми отримаємо винаходи для управління погодою ззовні?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *